Dentální hygiena


Co je to dentální hygiena?

Dentální hygiena se řadí mezi preventivní obory. Její součástí je prevence vzniku parodontálních onemocnění a zubních kazů. Díky pravidelným návštěvám na dentální hygieně se můžete vyhnout potížím v dutině ústní a hlavně ztrátě zubů. Dentální hygiena představuje velmi efektivní cestu ke krásnému a zdravému úsměvu. Přestože je běžné čištění velmi důležité pro prevenci nejrůznějších zubních onemocnění, často nedokážeme poskytnout zubům takovou péči, jakou by si zasloužily. Nevhodným stylem čištěni nebo špatným výběrem zubního kartáčku či pasty můžeme zubům dokonce ublížit. 

Chcete mít zdravé zuby a dásně? Bez dentální hygieny to nejde. Dentální hygienistka Vám zuby profesionálně vyčistí a provede instruktáž, jak o chrup správně pečovat.



Co Vás čeká?

- zhodnocení stavu dutiny ústní

- doporučení dentální hygienistky na co si dát pozor

- odstranění zubního kamene a pigmentace

- leštění a pískování povrchu zubů

- výběr vhodného zubního a mezizubního kartáčku

- doporučení jak se o chrup starat

První návštěva 

Při první návštěvě zhodnotíme stav dutiny ústní, ukážeme, co je v pořádku a co naopak špatně. Když narazíme na něco, co v pořádku není, vysvětlíme vám příčinu vzniku problému. 

Při samotném ošetření je nejprve pečlivě odstraněn zubní plak a zubní kámen, který většinou brání dásním k nezbytné regeneraci. Doba potřebná k odstranění zubního kamene je individuální, někdy je za potřebí více návštěv. Nakonec hygienistka zuby důkladně dočistí a vyleští. 

Následuje názorná instruktáž správného čištění zubů a domácí péče o chrup, při které vám dentální hygientistka podrobně vysvětlí a ukáže, jak zuby co nejlépe vyčistit. 

Druhá a další návštěvy 

Při ostatních návštěvách zkontrolujeme aktuální stav hygieny a odstraníme zubní kámen, doleštíme zuby a případně pískujeme. 

Následné preventivní návštěvy se již zaměřují zejména na kontrolu vaší zubní hygieny a případné řešení problémů vzniklých od poslední návštěvy. 



PÍSKOVÁNÍ - bělejší zuby za pár minut

Součástí dentální hygieny je i pískování pomocí speciálního přístroje, které v okamžiku odstraní z povrchu zubů nežádoucí pigmentaci a navrátí zubům jejich přirozenou bělost. Pigmentové skrvny jsou nejen esteticky rušivé, ale také tvoří lepší podmínky pro ukládání zubního kamene. Pískováním odstraníme z povrchu zubu i bakteriální povlak, který úzce souvisí se vznikem zubního kazu. Běžným čištěním opakovanému vzniku těchto pigmentacím většinou nelze dokonale zabránit. 

ČASTÉ DOTAZY:

Co je dentální hygiena?

Dentální hygiena je preventivní výkon, jehož cílem je redukce bakterií v dutině ústní. Redukcí bakterií dochází ke snížení rizika vzniku infekcí, parodontitidy a také vzniku zubního kazu.

Jak návštěva probíhá?

Na první návštěvě specialista zhodnotí stav dutiny ústní a úroveň ústní hygieny. Dentální hygienistka odstraní zubní kamen i pigmentace, které zabarvují zuby a mění jejich přirozenou barvu. Na závěr ošetření se zubní povrchy vyleští a ošetří gelem, který posílí sklovinu vůči působení kyselin. Velmi důležitou součástí je domácí péče, proto Vám hygienistka vybere vhodné pomůcky a naučí Vás s nimi pracovat. Vstupní vyšetření trvá přibližně hodinu.

Kontrolní návštěvy se stanovují obvykle po půl roce, v případě akutních zánětů nebo zvýšené kazivosti se dochází častěji. Na kontrole dochází ke zhodnocení stavu a případnému odstranění nově vzniklého kamene a pigmentací. Tyto návštěvy jsou kratší a trvají okolo půl hodiny.

Pro koho je dentální hygiena určena?

Na dentální hygienu by měl docházet každý, kdo chce mít zdravý chrup. Především tedy lidé s onemocněním dásní, s rovnátky, pacienti se zvýšenou kazivostí a také děti.

Odstraňování zubního kamene

Zubní kamen se odstraňuje z prostoru nad dásní i pod dásní, a to prostřednictvím speciálních ručních nástrojů nebo pomocí ultrazvukového přístroje. Ten přenáší přes koncovku ultrazvukové vlny, které rozbíjí vrstvy zubního kamene.

Odstraňování pigmentací

Pigmentace se odstraňují metodou pískování (Air-flow). díky tomu zuby získají svou přirozenou barvu. Pigmentové skvrny jsou estetickým problémem, ale také vytváří lepší podmínky pro ukládání zubního plaku a poté tvorbu zubního kamene. Pískování zároveň šetrně odstraňuje zubní plak, který způsobuje zubní kaz a zánět dásní.

Spojení profesionální péče a domácí péče o Váš chrup je výsledkem zdravého a krásného úsměvu


ZDRAVÍ A KRÁSNÝ CHRUP JE VIZITKOU KAŽDÉHO Z NÁS. UDRŽET HO ALE V PERFEKTNÍM STAVU SI ČAS OD ČASU ŽÁDÁ PROFESIONÁLNÍ PŘÍSTUP.


Naši specialisté na dentální hygienu

Bělení zubů

Domácí bělení

Pro domácí bělení zubů se musí zhotovit tzv. "nosiče" bělícího gelu. V ordinaci se provedou otisky Vašeho chrupu, na základě kterých jsou v laboratoři zhotoveny modely a na nich vyrobeny nosiče. Poté Vám budou odevzdány bělící gely a vysvětlen způsob jejich aplikace do nosiče. Vaším úkolem bude nanést doma gel do nosičů, nosiče přitisknout na zuby a nechat působit. Samostatné domácí bělení je doporučujeme mladým osobám se světlým odstínem zubů.


Výsledek po kombinovaném bělení Purewhitening
Výsledek po kombinovaném bělení Purewhitening

Ordinační bělení v rámci kombinovaného bělení

Jedná se o kontrolovanou aplikaci intenzivně bělící látky na zuby. Tato látka proniká do povrchu zubu a chemicky reaguje s usazenými pigmenty. Výsledkem této reakce je rozložení pigmentů, provázené zesvětlením zubu. Ordinační bělení zubů spočívá ve vyčištění zubů, aplikaci ochranné hmoty na dásně a nanesení bělícího přípravku na zuby. Tímto procesem zajistíme velký barevný posun i u jedinců s tmavším odstínem zubů a u starších osob.

MUDr. Lydie Ondrová, Jeronýmova 3164, Tábor

Ordinační doba - volejte 
Tel. 773 652 906

 

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky