Protetika

Korunky a můstky jsou jedním z nejčastější protetických výrobků, zhotovovaných v zubní ordinaci. Nejčastějším důvodem pro zhotovení korunky nebo můstku je zničení části zubu pokročilým zubním kazem. Existují ale i další důvody pro zhotovení.

Celokeramické korunky a můstky představují absolutní špičku moderní stomatologie. Jak je z názvu patrno, jsou to fixní zubní náhrady bez kovové konstrukce. Ta je tvořena počítačově modelovanou kapnou, na kterou je za pomoci speciální technologie napalována vrstva keramiky. Díky tomuto výrobnímu procesu dosáhneme probarvení a transparentnosti zubu z hloubky, lepší propustnosti a odrazu světla. Esteticky kvalitně zhotovený celokeramický zub rozezná od pravého pouze odborník. Keramické zuby jsou vhodné po indikaci lékařem pro každého, kdo si nepřeje v ústech žádný kov způsobující nechtěné tmavé okraje u krčků, zabarvování dásní oxidací, alergie. Fasetovaná korunka je kovová korunka zčásti potažená vrstvou materiálu blížící se barvě vlastních zubů (pryskyřice, fotokompozitní materiály, keramika).
Celkové zubní náhrady se zhotovují v případě bezzubé čelisti po ztrátě všech zubů chrupu. Zhotovení celkové náhrady znamená 3-5 návštěv zubní ordinace. Je možné zvolit zuby pryskyřičné nebo estetické zuby keramické, které jsou navíc více mechanicky odolné a otěruvzdorné. 

Snímatelné zubní náhrady se zhotovují v případech, kdy došlo ke ztrátě více zubů, které již není možné nahradit fixním můstkem nebo zubními implantáty. Částečné zubní náhrady se uchycují ke zbylým zubům chrupu pomocí kovových spon (háčků) v případě jednoduchých pryskyřičných náhrad hrazených z velké části či zcela z prostředků všeobecného zdravotního pojištění nebo lze zhotovit kvalitní skeletové snímací náhrady kotvené ke zbylým zubům pomocí speciálních zařízení- tzv. zásuvných spojů. Zásuvné spoje nejsou vidět a náhrada pak velmi dobře drží. 

Výplně

Amalgám

Amalgám je slitina rtuti a dalších kovů, zejména mědi a cínu. Amalgámová výplň je tedy připravena smícháním rtuti a prášku ze směsi speciálních kovových pilin. Po přípravě začne postupně tuhnout a za cca 2 hodiny může být výplň v zubu zatížena běžným žvýkáním. V naší ordinaci nabízíme kvalitnější a ke zdraví šetrnější amalgamovou výplň. Hlavní výhodou je menší podíl rtuti (toxické látky) a vyšší podíl stříbra, což zvyšuje její kvalitu.


Bílá plomba, kompozitní výplň

Fotokompozitní výplň (bílá plomba) je nejžádanější způsob ošetření zubního kazu. Provádí se pomocí speciální dentální pryskyřice vytvrzované ozářením polymerizační lampou. Materiál se používá i k ošetření zubů v předním, viditelném úseku chrupu, neboť splňuje vysoké estetické nároky. K dispozici je široká paleta odstínů, takže výplň je nerozeznatelná od povrchové vrstvy skloviny. Výhodou je, že oproti amalgámovým výplním je vrtání zubu šetrnější - stačí odvrtat jen zkaženou část zubu, kompozitní výplň proto může být menší. Dále nezatěžuje zub a pruží. Zub s výplní je navíc možné okamžitě po ošetření zatěžovat.

MUDr. Lydie Ondrová, Jeronýmova 3164, Tábor

Ordinační doba - volejte 
Tel. 773 652 906

 

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky